Splníme Vám víc než jen 3 přání

Zjednodušená pravidla pro zemědělské dotace

Od začátku nového roku začaly v EU platit nová pravidla pro společnou zemědělskou politiku EU. Těžit z nich budou zejména samotní farmáři, neboť přinášejí zjednodušení a  objasňují důležitá opatření, nad kterými zemědělci dosud tápali. Novelu schválil Evropský parlament a potvrdili ji i ministři zemědělství členských zemí EU.

Lepší postavení zemědělců v dodavatelském řetězci si zákonodárci slibují od opatření, které umožňuje producentům sdružených do organizací plánovat výrobu a vyjednávat smlouvy o dodávkách s velkými odběrateli. Dosud mohlo být takové jednání farmářů v rozporu s hospodářskou soutěží.

Zemědělci také lépe dosáhnou na přímé platby. Členské státy totiž budou moci samy definovat, kdo je aktivním zemědělcem a má právo na zemědělské dotace.

Česká republika přitom již dlouhodobě prosazuje, aby byla tato podmínka pouze dobrovolná. A nově přijaté nařízení jí vychází vstříc. Česko podporovalo i další schválené změny, jako například větší pomoc zemědělcům v případě ekonomických rizik. Zemědělci, jejichž produkce či výnos se sníží o 20 %, tak budou mít nárok na náhradu až do výše 70 %. Změny mohou potěšit i začínající zemědělce. Státy jim totiž budou moci navýšit dodatečnou podporu. Zatímco nyní jim mohly dát navíc jen 25 % jejich základní zemědělské dotace, nyní to může být až 50 %.

Přijatá novela je součástí souhrnného nařízení zvaného „omnibus“, které mění řadu platných finančních pravidel. Evropská komise jej přijala již v září 2016 a jeho cílem je snížit byrokracii a umožnit členským zemím více flexibility. Omnibus však obsahuje rozsáhlé změny v oblasti financí EU a jeho projednávání se zpozdilo.

Evropský parlament a Rada se proto dohodly, že nařízení týkající se zemědělství budou ze základního balíčku oddělena a přijata samostatně. Účinné jsou od 1. ledna 2018.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 172, leden 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem