Splníme Vám víc než jen 3 přání

Zemědělské dotace EU: Více odpovědnosti budou mít členské státy

Společné cíle, ale odlišné cesty, jak jich dosáhnout. Právě tak bude vypadat budoucí společná zemědělská politika EU (SZP). Informovala o tom Evropská komise v očekávaném sdělení o  evropském zemědělství a potravinářství po roce 2020.

Dosud určovala podrobné podmínky a pravidla pro rozdělování dotací mezi zemědělce především EU v rámci tzv. prvního pilíře. Přístup „shora dolů“ se ale vzhledem k rozmanitosti evropského zemědělství příliš neosvědčil.

Chystaná změna proto spočívá v tom, že se z Bruselu přenese více odpovědnosti na národní úřady.

Členské země tak dostanou větší volnost a budou moci samy rozhodovat o tom, jak zemědělské dotace nastaví.

Zatím však není jasné, jakou sumu bude moci EU mezi státy přerozdělit. Nejprve se totiž Unie musí dohodnout na víceletém finančním rámci, k čemuž by mělo dojít v květnu příštího roku.

Naprostou volnost však členské země nedostanou. Budou muset připravovat strategické plány a dosáhnout konkrétních cílů, které si Unie určí. Pokud se tak nestane a země nezvládne cíl splnit, přijde o finance.

Cíle navrhne Evropská komise. Následně projdou běžným legislativním procesem a jednat o nich budou jak členské země, tak i Evropský parlament.

Eurokomisař Hogan naznačil, že cíle se budou týkat ochrany životního prostředí, rozvoje venkovských oblastí, ale také tvorby nových pracovnách míst a podpory rodinných podniků. V podstatě budou kopírovat priority současné Komise a  odpovídat mezinárodním závazkům jako je například Pařížská klimatická dohoda.

Komise si od nové SZP slibuje nejen větší flexibilitu pro členské země, ale hlavně jednoduchost. O tu ji také ve veřejné konzultaci zemědělci žádali.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 171, prosinec 2017

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem