Splníme Vám víc než jen 3 přání

Zákaz jednorázových plastových výrobků, ale s výjimkami

Vyjednavači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se v prosinci dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití.

S návrhem zakázat jednorázová plastová brčka, nádobí, tyčinky do uší i některé další plastové výrobky na jedno použití přišla v květnu Evropská komise. Evropský parlament a členské státy v návrhu následně provedly mírné změny.

Zákaz, který by měl – s určitými výjimkami – začít platit za dva roky, se má týkat nejen obvykle zdůrazňovaných brček nebo čistítek na uši, ale i jednorázových plastových příborů, talířů či polystyrenových obalů a hrnků.

Dále pak i dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty. Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje.

Od roku 2025 by měl v EU existovat závazný cíl 25 % výroby PET lahví z recyklovaného materiálu, od roku 2030 by to mělo být 30 %.

Tisková zpráva Rady EU také uvádí, že je třeba začít s hledáním alternativ k filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Odvětví umělých hmot v roce 2015 dosáhlo tržeb 340 miliard eur a zaměstnávalo 1,5 milionu lidí. Ačkoliv byla vyjednávání úspěšná, některé průmyslově orientované země EU i nadále hájily své zájmy. Proto v přírodě bude i nadále končit více plastů, než navrhovala EK i europarlament.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 184, leden 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem