Splníme Vám víc než jen 3 přání

Volby v Rakousku: Konzervativní Sebastian Kurz posílil

Jak předpovídaly průzkumy, Kurz ve volbách získal 37,5 % hlasů, což je o 6,1 p.b. více, než v roce 2017. Za ÖVP následovali sociální demokraté (21,2 %), kteří se naopak musejí vyrovnat s poklesem podpory o 5,6 p.b.

Ztráta FPÖ byla nečekaně vysoká, podpořilo ji pouze 16,2 % voličů. Velký úspěch zaznamenali Zelení, kteří se v roce 2017 mezi zákonodárce ani nedostali a nyní si připsali 13,8 % hlasů. Na nejlepší výsledek ve své historii dosáhli se 8,1 % liberálové NEOS.

Na řadě je nyní prezident Alexander van der Bellen, který by měl nejsilnější stranu pověřit sestavením vlády. Bývalý člen Zelených van der Bellen se nicméně nechal slyšet, že při formování nové vlády chce hrát nezvykle aktivní roli, a to především v otázce klimatické politiky.

Kurz prohlásil, že chce jednat se všemi stranami, ale složit vládu může být obtížné. Jak předpokládají analytici, lídr bude chtít vytvořit koalici se Zelenými a liberálními NEOS. Problémem by mohli být zelení voliči, kteří mu nechtějí odpustit, že do minulé vlády pozval krajní pravici.

Profesor komparativní politologie z Keele University Richard Luther řekl Euronews, že opětovné vybudování koalice s FPÖ by se Kurzovi mohlo vymstít, zatímco spolupráce se Zelenými by byla „výzvou“, a to zejména vzhledem k jejich proevropským postojům a kritice Kurzovy protiimigrační rétoriky.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 193, říjen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem