Splníme Vám víc než jen 3 přání

VNĚJŠÍ VZTAHY

Země středoasijského regionu, tedy Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán, se pomalu ale jistě otevírají světu. Chtějí využít své strategické polohy v souvislosti s Novou hedvábnou stezkou, blízkosti Euroasijské ekonomické unie, ale i snahy EU o liberalizaci světového obchodu. Budoucnost ve spolupráci s EU vidí především Kazachstán.

Důležitost tohoto regionu si uvědomuje i Evropská unie, která letos přijala novou strategii ve vztahu ke Střední Asii. Vedle toho by do konce roku měla začít platit i Dohoda o partnerství a spolupráci (Enhanced Partnership and Cooperation Agreement) mezi EU a Kazachstánem. Tyto iniciativy však dlouhodobě čelí kritice, že jsou jen nástrojem pro posílení geopolitické dominance v regionu ze strany Ruska a Číny.

Myšlenkou, že spolupráce zemí v euroasijském prostoru má v 21. století dominovat, se zabývala i Konference představitelů parlamentů euroasijských zemí, která se konala v kazašském hlavním městě Nur-Sultan. Jednalo se již o její čtvrtý ročník. V minulosti ji hostilo Rusko, Jižní Korea a Turecko.

Propojování Asie a Evropy však není pro Střední Asii to nejdůležitější. Prioritou číslo jedna je ochrana životního prostředí a boj proti změnám klimatu.

Kazašská vláda se zavázala, že do roku 2030 bude 30 % energie pocházet z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční a větrné energie. V současné době takto Kazachstán vyrábí pouze 5 % energie.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 193, říjen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem