Splníme Vám víc než jen 3 přání

Vláda UK přijala návrh zákona, který má zabránit brexitu bez dohody

Britská vláda ustoupila od svého odporu k zákonu, který má zabránit neřízenému odchodu z Evropské unie. Vláda se shodla s opozicí na tom, že v horní komoře parlamentu, Sněmovně lordů, nebude návrh blokován a že bude schválen do odpoledne 5. září.

Návrh zákona, který 4. září schválili poslanci Dolní sněmovny, dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat Evropskou radu o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Co za změnou názoru vlády stojí, není jasné. Vláda je nicméně v případě vypsání předčasných voleb odkázaná na podporu opozice.

Premiér Boris Johnson chtěl, aby poslanci schválili předčasné volby na 15. října, což ale odmítli. Pro jejich vypsání potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 298, 56 zákonodárců bylo proti. Opoziční labouristé instruovali své poslance, aby se hlasování zdrželi.

Vůdce opozice Jeremy Corbyn jako podmínku vypsání voleb uvedl, že nejdříve musí být schválen zákon proti neřízenému brexitu. Není tedy vyloučeno, že se vláda pokusí požádat parlament znovu o vypsání předčasných voleb.

Johnson v první reakci na odmítnutí návrhu na předčasné volby uvedl, že „Jeremy Corbyn je prvním opozičním vůdcem, který odmítl pozvánku k volbám“. Johnson se domnívá, že je to kvůli tomu, že si vůdce labouristů nemyslí, že by mohl vyhrát.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 192, září 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem