Splníme Vám víc než jen 3 přání

Unie se s Japonskem shodla na obchodní dohodě. Nyní je na řadě Vietnam

Evropská unie úspěšně dokončila vyjednávání dohody o volném obchodu s Japonskem. Vyhráno ale stále není. Problematická část o řešení investičních sporů se totiž z  dohody vyčlenila a bude předmětem jednání až v  průběhu letošního roku. Japonsko totiž preferuje starý systém arbitráží, zatímco EU prosazuje nový systém specializovaných investičních soudů.

Japonsko pro EU představuje šestého největšího obchodního partnera. Unie je pro Japonsko dokonce třetím největším partnerem. Jen v roce 2016 dosáhl objem vzájemného obchodu 125 miliard eur. Přestavitelé obou zemí předpokládají, že nová dohoda tuto sumu výrazně zvýší a vytvoří vůbec největší zónu volného obchodu na světě.

Nyní na stole zůstává dohoda o volném obchodu s Vietnamem. Ta už byla prakticky vyjednána, stále ale čeká na finální podpis a  ratifikaci, která by měla proběhnout během první poloviny roku 2018. Ještě před konečným schválením je ale třeba vypořádat se především s  problematikou řešení sporů mezi investory a  státem. Tato část by se podle posledních informací mohla z vyjednané dohody také oddělit. I zde je tedy na stole rozdělení smlouvy, stejně jako v případě dohody s Japonskem. Finální shoda na její podobě se plánuje na začátek příštího roku.

Pokud se dohoda skutečně rozdělí, její obchodní část by měla být schválena během roku 2018, ohledně investičních sporů se ale bude vést debata i v následujících letech. V případě, že dohoda – minimálně její obchodní část – projde, českým podnikatelům se cesta do Vietnamu značně zjednoduší. Přitom už teď je vzájemný obchod poměrně silný. Silný potenciál obchodní dohody potvrzují i statistiky. Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a  Vietnamem dosáhla v roce 2016 912,5 milionu dolarů (tedy přes 19 miliard korun). Problémem je ale pořád se navyšující záporné saldo.

Vývoz do Vietnamu totiž v roce 2017 činil 94  milionů dolarů (necelé dvě miliardy korun), dovoz ale přesáhl 17 miliard korun. Dohoda o volném obchodu by tento trend mohla zvrátit a  český export do Vietnamu významně posílit. Jejím cílem je totiž eliminace cca 95 % všech cel a  jiných obchodních překážek.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 172, leden 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem