Splníme Vám víc než jen 3 přání

Stále žádný průlom v brexitu

Několikahodinová jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselu 5. března zkrachovala a žádný průlom se do víkendu neočekává. Mluvčí Evropské komise potvrdil, že rozhovory byly „těžké“ a řešení nebylo nalezeno. Britský tým se u EU snaží dosáhnout změn v takzvané irské pojistce, která je součástí smlouvy o odchodu Británie z EU.

Tlačí jej ale čas, neboť Spojené království má unii již brzy opustit a parlament kvůli sporné irské pojistce dohodu ještě neschválil.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox, který jednal v Bruselu spolu s ministrem pro brexit Stephenem Barclayem, televizi Sky News po návratu řekl, že obě strany si vyměnily „silná stanoviska“. Britové podle něj přišli s „velmi rozumnými návrhy“.

Britové se v Bruselu snaží zajistit změny v irské pojistce, tedy záložním řešení, které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu.

O dohodě má parlament hlasovat nejpozději do 12. března. Británie má unii opustit 29. března.

Premiérka Mayová ve snaze získat pro svou brexitovou dohodu opoziční labouristy nabídla parlamentu, odborům a podnikatelům větší slovo při jednáních o změnách zákonů týkajících se práv pracovníků po brexitu. Dolní sněmovna by podle vlády měla mít právo rozhodovat o tom, které unijní zákony o ochraně zaměstnanců by měly platit i v Británii v případě, že EU své standardy zvýší.

Mayová v Dolní sněmovně čelila tradičním otázkám poslanců. Při interpelacích byly ale jen dva dotazy ohledně brexitu, všímají si britská média. Většina se týkala růstu počtu násilných zločinů.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 186, březen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem