Splníme Vám víc než jen 3 přání

Rumunsko: omezují nová pravidla nezávislost soudnictví?

Rumunská vláda schválila nouzovým dekretem nová pravidla, která podle kritiků dále podřizují tamní soudnictví politické moci.

Krok rumunské exekutivy ostře odsoudil prezident Klaus Iohannis. Se znepokojením hledí na situaci v Rumunsku také Evropská komise, která požádala Bukurešť o vysvětlení.

Vládní výnos stanovuje, že státní zastupitelství nemohou vést dočasně jmenovaní ředitelé déle než 45 dnů. To se přímo týká protikorupční prokuratury DNA, která nemá řádně jmenované vedení už od loňského roku, kdy ministr spravedlnosti Tudorel Toader odvolal její bývalou šéfku Lauru Codrutu Kövesiovou. Dekret ruší i pravomoc generálního prokurátora dohlížet na inspekční orgán v rámci rumunské justice. Jde o poslední z řady legislativních a personálních opatření, která v posledních dvou letech provedli vládnoucí sociální demokraté. Podle EK, amerického ministerstva zahraničí, rumunského prezidenta i mnoha pracovníků v soudnictví tyto změny ohrožují nezávislost rumunské justice.

Nevládní organizace Transparency International řadí Rumunsko k nejzkorumpovanějším zemím Evropské unie a EK situaci v rumunském soudnictví bedlivě monitoruje.

Jak obsah, tak postup schválení posledních změn za použití nouzového dekretu, aniž by se konaly konzultace v rámci soudnictví s dotčenými osobami, se zdá být v přímém rozporu s doporučeními komise.

Ministr spravedlnosti Tudorel Toader hájil změny tím, že většina z nich byla navržena úřadem, který vyšetřuje pracovníky v justici. Ten má přitom kontroverzní pověst a kritici jeho činnost považují za prostředek, jímž se vládní sociální demokraté snaží dostat soudnictví pod svou kontrolu.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 186, březen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem