Splníme Vám víc než jen 3 přání

Předseda Evropské komise odmítá škrty v kohezní politice

EU musí vydávat finance také na nové priority jako bezpečnost. Podle českého ministra zahraničí může být cestou navýšení evropského rozpočtu. Česká republika je dle něj připravena jednat o možném navýšení rozpočtu Evropské unie. Připomněl také, že odchod Británie z bloku nechá v rozpočtu EU každoroční mezeru až 13 miliard eur (asi 325 miliard Kč).

V květnu by měl být předložen konkrétní návrh víceletého finančního rámce pro období 2021 - 2027. Vše by mělo být podle Junckera domluveno na jaře roku 2019, tedy ještě před příštími volbami do europarlamentu.

Předseda komise Jean- Claude Juncker i komisař pro rozpočtové otázky Günther Oettinger také zdůrazňili, že pokud chce mít EU dostatečné peníze pro stávající i nové výzvy, jako je migrační krize, posilování zaměstnanosti či užší obranná spolupráce, je právě navýšení příspěvků členských zemí cestou, jak britský výpadek překonat. Případným šetřením a škrty lze podle Oettingera nahradit přibližně jen polovinu výpadku. Navýšení rozpočtu v situaci, kdy EU musí vydávat peníze na nové oblasti, je tedy logickým krokem.

O nastavení dlouhodobého rozpočtu EU se povedou dlouhé debaty. Některé členské země nechtějí snižovat peníze vynakládané na společnou zemědělskou politiku či prostřednictvím unijních fondů na podporu méně rozvinutých regionů v rámci politiky soudržnosti, z níž čerpá i ČR.

Nynější „čistí plátci“, tedy země do rozpočtu přispívající, ovšem navyšování peněz kvůli udržení nových i současných priorit příliš nakloněny nejsou. Od některých států také zaznívá názor, že peníze plynoucí na kohezní politiku by se měly obecně omezit. To si ale nepřeje předseda Komise Juncker.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 173, únor 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem