Splníme Vám víc než jen 3 přání

Podzimní prognóza Evropské komise: přijde zpomalení ekonomiky?

Ekonomika Evropské unie letos poroste shodně s dosavadními odhady o 1,4 %. Růst hospodářství zemí eurozóny však bude proti minulé předpovědi slabší o desetinu bodu a dosáhne 1,1 %. Ve své podzimní makroekonomické prognóze to uvedla Evropská komise.

Předpověď zároveň varuje před zpomalováním růstu hospodářství v příštích letech, které bude výraznější, než Komise soudila v červencovém odhadu. Nebezpečí vidí Brusel zejména v napjaté geopolitické situaci a nejistém vývoji mezinárodního obchodu.

Evropská ekonomika roste od finanční krize už sedmý rok v řadě a růst bude pokračovat i v příštích letech.

Nejistoty na mezinárodní scéně, které vyvolává zejména obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou a protekcionismus amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle EK ovlivňují zejména výrobní sektor. Ten navíc prochází strukturálními změnami.

V případě české ekonomiky Evropská komise snížila odhad růstu na letošní rok na 2,5 %. Ve své makroekonomické prognóze zároveň uvedla, že slabší budou i následující léta. V příštím roce zpomalí tempo růstu hrubého domácího produktu na 2,2 %, což je o tři desetiny procentního bodu méně než při červencové předpovědi.

V roce 2021 by pak české hospodářství mělo růst tempem 2,1 %, předpovídá komise.

Růst české ekonomiky dál potáhne zejména domácí spotřeba. Tu podle Komise podpoří výrazný nárůst platů související s vysokou poptávkou po pracovní síle. Pozitivním faktorem i nadále zůstane silná spotřebitelská důvěra.

EK naproti tomu očekává pokles tempa růstu soukromých investic po jejich loňském výrazném zvýšení.

Bilance veřejných financí by měla v následujícím období podle Komise zůstat vyrovnaná.

Harmonizovaná inflace bude podle prognózy letos vyšší, než Komise předpovídala v létě. Činit by měla 2,6 % místo dosud uváděných 2,4 %. Přispějí k tomu hlavně ceny energií, služeb a potravin. Příští rok ale růst cen zpomalí na 2,3 %, stále tak zůstane mírně nad 2% inflačním cílem centrální banky.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 195, prosinec 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem