Splníme Vám víc než jen 3 přání

Plnit profesní sny mladým lidem? PročByNe?

Právě před třemi lety, v lednu roku 2015, jsem společně se svým týmem spustila projekt s názvem PročByNe? Určitě tehdy nikdo z nás netušil, jak projekt motivačních stáží pro mladé změní životy našich stážistů i nás samotné. A co všechno za tři roky práce zvládneme. Když se ohlížím zpátky, i když plánuji další stáže pro letošní rok, cítím velké nadšení. Konkrétní příběhy šedesátky mladých lidí, kteří se díky našemu projektu posunuli o velký kus dopředu, zase inspirují a motivují mě. Stále se rozrůstající komunita PročByNe? dává mé práci v  Evropském parlamentu další rozměr, zejména ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Zpětná vazba od mladých lidí je pro mě velmi důležitá. Vždyť evropský trh práce budujeme i  bráníme právě pro ně.

Projekt motivačních stáží získal svůj název od zkratky (a  původního hlavního cíle) propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti. Postupem času se naše dvoutýdenní stáže rozprostřely i do veřejné správy a stínování špičkových manažerů a mistrů řemesla obohatily stáže u ministrů české vlády, velvyslance, hejtmanky, primátora či starosty.

Naši stážisté vytvořili například stínovou redakci časopisu Elle, mladá designérka navrhla novinku k robotu firmy ETA a student vinařství poznával řemeslo v rodinném vinařství v severní Itálii. Mladý režisér pomáhal na place při natáčení seriálu BBC Tři mušketýři. Vpluli jsme i do divokých vod designového start-upu. Poslední stáží roku 2017 bylo stínování předsedy Evropského parlamentu A. Tajaniho.

Každoročně také připravujeme velkou prezentaci projektu v prostorách Evropského parlamentu v  Bruselu na tradiční Dream Party. Stážisté musí v angličtině představit svůj příběh před náročným publikem, což je pro ně většinou další velká životní zkušenost.

Pro letošní rok chystáme například dvoutýdenní stínování Pavla Řeháka, bývalého ředitele České pojišťovny, v jeho vlastní pojišťovně Direct. Nabízíme stáž ve vedení firmy Mattoni včetně možnosti setkat se s CEO Alessandrem Pasqualem.

A v neposlední řadě se do nabídky stáží zapojuji i já a nabízím studentům možnost poznat při VIP tour fungování evropských institucí i s mým komentářem.

A protože chci pomoci plnit profesní sny nejen těm nejmladším, ale vlastně všem, rozšířili jsme projekt o PročByNe Plus, který nemá věkovou hranici. Chceme i starším a pokročilým pomoci vkročit z offline do online světa, splnit jim přání a nabídnout žádoucí změnu. Heslem PročByNe Plus je Nikdy není pozdě změnit směr. Týká se to i vás!

Pro všechny funguje na našem webu procbyne.cz také Sběrna přání, do které nám lidé píší své profesní sny, pokud nenajdou stáž, která by jim vyhovovala. Každý rok některé přání splníme.

Sledujeme všechny své stážisty i po skončení stáže a snažíme se je navzájem mezi sebou propojovat. Jejich příběhy, blogy a příspěvky jsou základem projektu. Protože právě příběh konkrétního člověka, který se nebojí jít svým snům a vizím naproti, je tou skutečnou inspirací pro nás pro všechny. PročByNe?


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 172, leden 2018

Autorem článku je Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem