Splníme Vám víc než jen 3 přání

Parlament UK chce nové vyjednání irské pojistky a odmítá odložení termínu pro brexit

Britský parlament má za sebou další jednání o brexitu. 29. ledna proběhlo hlasování o postupu v brexitovém procesu, které mělo premiérce Therese Mayové pomoci vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by v dolní komoře britského parlamentu usnadnily schválení dohody dojednané s EU. Poslanci už dokument jednou odmítli v  polovině ledna.

Výsledek hlasování v dolní komoře britského parlamentu o  dalším postupu na cestě k brexitu byl podle části britského tisku triumfem premiérky Theresy Mayové, které se podařilo po čase sjednotit své konzervativce.

Dolní komora britského parlamentu hlasovala především o  alternativních plánech v podobě sedmi právně nezávazných dodatků, které předložili jednotliví poslanci.

Jedním z nich byl návrh konzervativní poslankyně Caroline

Spelmanové a labouristy Jacka Dromeyho, který odmítá variantu, že Británie opustí EU bez dohody. Tento dodatek k vládnímu plánu dalšího postupu ve věci brexitu, který byl schválen těsnou většinou osmi hlasů, však nespecifikuje, jak tohoto cíle dosáhnout, a není pro vládu právně závazný.

Pro návrh se vyslovilo 318 zákonodárců, proti 310, přičemž vláda premiérky Mayové si přála jeho zamítnutí. Premiérka opakuje, že zabránit brexitu bez dohody lze pouze schválením „nějaké“ dohody, nebo úplným zastavením odchodu z EU, což nepovažuje za správné řešení.

Odvrátit neřízený brexit bylo cílem i návrhu z dílny labouristické poslankyně Rachel Reevesové, který ale neprošel rozdílem 32 hlasů (290 pro, 322 proti).

Na závěr hlasování britští poslanci rovněž schválili dodatek ukládající vládě opětovně vyjednat nejproblematičtější irskou pojistku a nahradit ji nespecifikovaným „alternativním ujednáním“ v zájmu zachování hladkého provozu na irské hranici.

Návrh, který předložil vlivný předseda skupiny konzervativních poslanců Graham Brady a který byl označován za jeden z klíčových dodatků předložených poslanci, podpořila i premiérka Mayová. Unijní vyjednavačka Sabine Weyandová ale již v pondělí prohlásila, že sedmadvacítka je sice alternativním ujednáním otevřená, ale v tuto chvíli podle ní žádná neexistují.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který dosud přímá jednání s Mayovou odmítal, vzápětí uvedl, že je ochoten se s premiérkou setkat a hovořit s ní o labouristickém pohledu na věc.

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s  Británií. Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku.

Dolní komora britského parlamentu na druhou stranu odmítla návrh na odklad brexitu rozdílem 23 hlasů. Opatření požadovalo hlasování o alternativním brexitovém zákonu, který počítal s odkladem brexitu, pokud do 26. února nebude schválena dohoda zakotvující jeho podmínky.

Za klíčový někteří pozorovatelé označovali návrh konzervativce a bývalého generálního prokurátora Dominica Grievea, aby v  únoru a v březnu vždy jeden den v týdnu neplatilo pravidlo, že vládní návrhy mají v parlamentu přednost před těmi od řadových poslanců. To by vytvořilo prostor k projednání nejrůznějších variant pro další směřování britského odchodu z Unie. Poslanci tuto myšlenku zamítli většinou dvaceti hlasů (301 ku 321).

Po hlasování v britském parlamentu je podle premiérky Mayové jasné, že změny v takzvané irské pojistce jsou cestou k tomu, aby Dolní sněmovna brexitovou dohodu schválila. Unijní partneři však již několikrát deklarovali, že dohoda je tou „nejlepší a jedinou“ a k dalšímu jednání již nejsou nakloněni.

„Upravenou“ dohodu s EU chce Mayová poslancům předložit do 13. února. Uvedla, že pokud by se do tohoto data nekonalo další hlasování, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ať už bude další vývoj jakýkoli, bude podle něj vláda nucena odchod Spojeného království z Unie plánovaný na 29. března odložit. Mayová zatím tuto možnost nepřipouští, avšak před poslanci ji explicitně nevyloučila.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 185, únor 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem