Splníme Vám víc než jen 3 přání

Obchod mezi UK a Jižní Koreou bude pokračovat i po brexitu

Británie podepsala 22. srpna s Jižní Koreou dohodu o „kontinuitě“ obchodu, která umožní podnikům obou zemí volně obchodovat i po odchodu Británie z Evropské unie.

Dohoda, kterou podpisem potvrdila ministryně obchodu obou zemí Liz Trussová a Ju Mjong-hi, je zhruba v souladu s podmínkami stávající dohody o volném obchodu mezi Jižní Koreou a EU.

Hodnota vzájemného obchodu Británie a Jižní Koreje v loňském roce činila 10,5 miliardy liber (ONS).

V červnu obě země uzavřely předběžnou dohodu o volném obchodu, která byla prvním pobrexitovým ujednáním Londýna s některou z asijských zemí.

Jižní Korea je globálním lídrem ve sféře elektroniky, ocelářského a automobilového průmyslu. Její vývoz do Británie loni dosáhl 4,2 miliardy liber. Čtvrtá největší asijská ekonomika vyváží do Británie převážně automobily a lodě, zatímco dováží ropu, automobily a whisky.

Jako člen EU je Británie účastníkem 40 obchodních dohod mezi Unií a jejími partnery. Pokud z EU odejde bez dohody, přestane být okamžitě také účastníkem těchto dohod, což může narušit asi 11 procent britského obchodu.

Dosud si Británie zajistila dohody o pokračování obchodování i po brexitu se 13 státy a územími. Jsou mezi nimi Izrael, Norsko, Island, Švýcarsko nebo Chile.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 192, září 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem