Splníme Vám víc než jen 3 přání

NEODCHÁZÍME Z EVROPY

Britská velvyslankyně Jan Thompsonová potvrdila, že Velká Británie počítá s garancí práv pro přibližně čtyřicet tisíc Čechů žijících ve Spojeném království.

Premiérka Theresa Mayová v l ednu oznámila, že jednou z britských priorit při vyjednávání podmínek spořádaného odchodu z Evropské unie je garance práv občanů EU žijících v Británii a Britů žijících v Evropské unii.

„Chceme to vyřešit a poskytnout garance co nejdříve,“ uvedla Thompsonová. „Vážíme si přínosu Čechů pro britskou společnost. Brexit je jedinečná historická příležitost posílit česko-britské vztahy,“ dodala.

„Českou republiku a Spojené království pojí přátelské svazky, společné zájmy v obchodování, zahraniční politice a obraně. Česká republika zůstává pro Velkou Británii důležitým spojencem.“

Vysokou úroveň ekonomických vztahů dokládá fakt, že Velká Británie dlouhodobě patří do první desítky největších obchodních partnerů ČR. Celkový vzájemný obchodní obrat Česka s Británií se od roku 2000 zvýšil více než 3,5krát.

Bilance vzájemné obchodní výměny vykázala v roce 2015 dosud nejvyšší přebytek ve výši 4,9 miliardy eur ve prospěch Česka, což je meziroční růst skoro o 16 procent.

Británie je pro české firmy čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem. Navíc čeští a britští vědci za posledních pět let společně publikovali přes pět tisíc článků.

Nedávno se také česká a britská armáda dohodly na 71 nových projektech za účelem posílení spolupráce a bojové připravenosti do roku 2019.

Velvyslankyně Jan Thompsonová má v tomto roce v plánu navštívit všechny kraje České republiky, v únoru zavítala do Královehradeckého a Zlínského kraje. V březnu potom plánuje cestu do Ostravy.

„Ráda bych pomohla investicím a obchodu s Velkou Británií. Jezdím do regionů také proto, abych ubezpečila místní podnikatele a obchodní partnery, že Velká Británie si sice odhlasovala vystoupení z Evropské unie, ale to neznamená, že bude opouštět Evropu,“ vysvětlila Thompsonová.

„Pro Čechy žijící v Británii nenastanou žádné okamžité změny. To se týká také obchodu a investic mezi Velkou Británií a Českou republikou,“ uzavřela Thompsonová.

Česko-britské spojenectví

Evropská a britská bezpečnost jsou spojené nádoby. Česká republika je důležitým spojencem Velké Británie. Společně zajišťují bezpečnost Evropy.

V lednu jsem navštívila 43. výsadkový prapor v Chrudimi, kde jsem přihlížela výcviku a ukázce seskoku padákem z bojové výšky tří set metrů. Prohlédla jsem si také bojové vozy Land Rover britské výroby.

Čeští výsadkáři jsou ostřílení bojovníci. Chrudimští parašutisté jsou bezesporu chloubou české armády. Velká Británie děkuje za nasazení českých parašutistů ve spojeneckých misích. Setkala jsem se zástupcem velitele praporu Ivo Zelinkou, který sloužil v Afghánistánu.

Výsadkový prapor působil společně s britskými ozbrojenými silami například v afghánském Badachšánu a Lógaru, v makedonské mírové misi Essential Harvest a v jednotkách SFOR a IFOR v Bosně a Hercegovině.

V roce 2010 prapor spolupracoval s britskými vojenskými poradci působícími ve Vyškově u Brna v rámci přípravy na vojenské nasazení v zahraničních misích.

BRITISH EMBASSY PRAGUE


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 162, březen 2017

Autorem článku je Jan Thompson OBE, Britská velvyslankyně v České republice

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem