Splníme Vám víc než jen 3 přání

Nástroj Sure: EU chce podpořit kurzarbeit

Evropská komise představila nový nástroj, jehož prostřednictvím bude v unijních státech podpořen tzv. kurzarbeit. Nástroj má ochránit pracovní místa a pracovníky postižené pandemií koronaviru.

Podle Komise by státy měly kurzarbeit podporovat, aby zmírnily sociální následky pandemie. Tzv. kurzarbeit představuje krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o práci kvůli ekonomickým dopadům koronaviru. Ke státní podpoře krátkodobých pracovních míst už sáhly některé země včetně Česka. Česká vláda již podporu schválila v rámci programu Antivirus.

Státy by podle Komise měly zabránit tomu, aby se opakoval velký nárůst nezaměstnanosti, který doprovázel finanční krizi z roku 2008. Členské země by proto měly převzít část plateb za mzdy lidí, kteří místo propouštění budou moci vykonávat alespoň část své práce.

Systém nazvaný Sure by měl pomoci především nejzasaženějším státům, jako je Itálie nebo Španělsko. Jejich lídři se snaží získat ze společných zdrojů co největší podporu pro evropské ekonomiky například prostřednictvím emisí koronavirových dluhopisů, tzv. koronabondů. Myslí tak na období očekávané recese. S tím však nesouhlasí například Německo či Nizozemsko. Finanční pomoc v rámci nástroje SURE bude mít podobu půjčky EU pro členský stát, jenž o podporu požádá.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 199, duben 2020

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem