Splníme Vám víc než jen 3 přání

Krizový fond pro státy EU i úlevy leteckým společnostem byly schváleny

Země Evropské unie 30. března formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci vyrovnat se s dopady koronavirové krize. Unijní země mohou od 1. dubna čerpat peníze z nového fondu, který jim umožní přesunout nevyužitých 37 miliard eur z politiky soudržnosti do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím.

Fond navržený Evropskou komisí má členským zemím rychle otevřít cestu k penězům, které by musely vracet jako nevyčerpané nebo by jejich získání bylo vázáno časově náročnými podmínkami. Česko má z tohoto balíku dostat téměř 1,2 miliardy eur. Nejvíce připadne Polsku, které by mělo získat 7,4 miliardy eur, druhé Maďarsko dostane 5,6 miliardy, Španělsko pak 4,1 miliardy eur. Nejvíce zasažená Itálie má obdržet 2,3 miliardy eur, méně než například Slovensko.

Země budou moci z fondu zpětně pokrývat náklady spojené s bojem proti koronaviru, které vznikly od 1. února. Podmínky pro čerpání peněz budou dost volné, aby umožnily co nejrychlejší a nejširší využití.

Letecké společnosti, které se potýkají s drastickým úbytkem pasažérů či zákazy letů do některých oblastí, zase až do října nebudou muset létat s poloprázdnými letadly jen proto, aby si udržely odletové časy. Podle běžných pravidel musejí letecké společnosti využívat tyto takzvané sloty nejméně z osmdesáti procent, aby o ně následující rok nepřišly. Kvůli řadě omezení v letecké dopravě a cestovním ruchu v souvislosti s koronavirem ale přišla Evropská komise s návrhem, aby od 1. března tento požadavek nemusely aerolinky dodržovat.

Na lety do Číny nebo Hongkongu se výjimka vztahuje už od 23. ledna. Původní návrh počítal s ukončením její platnosti 30. června, s rostoucími odhady dopadů krize jej však členské země prodloužily až do 24. října, aby pokryl také očekávané výpadky v době obvykle velmi vytížených letních prázdnin.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 199, duben 2020

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem