Splníme Vám víc než jen 3 přání

Komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků

Ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití.

Prodej těchto výrobků má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse by měly členské země i Evropský parlament návrhy projednat přednostně tak, aby byly přijaty ještě před volbami do europarlamentu na jaře 2019.

Členské státy budou podle návrhů Komise také do roku 2025 povinny zajistit sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Celkem deset druhů jednorázových výrobků z plastu, jejichž zákaz Komise navrhla, tvoří podle Komise až 70 procent všech odpadků v mořích. Zákaz se má podle návrhu vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z ekologičtějších materiálů. Nápojové obaly na jedno použití obsahující plasty budou na trhu povoleny jen v případě, že jejich uzávěry a víčka zůstanou připevněny k  nádobě, navrhuje unijní exekutiva.

Země EU také mají podle návrhů zajistit omezení pro plastové nádoby na potraviny a nápojové kelímky. Mohou například stanovit vnitrostátní cíle pro snižování spotřeby, poskytovat v místě prodeje alternativní produkty nebo zajistit, aby plastové výrobky na jedno použití nebyly nabízeny bezplatně.

Předložené návrhy by podle propočtů unijní exekutivy měly k roku 2030 snížit znečištění nyní zakazovanými deseti plastovými výrobky v mořích o více než polovinu a ušetřit spotřebitelům asi 6,5 miliardy eur (přes 165 miliard Kč).


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 177, červen 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem