Splníme Vám víc než jen 3 přání

Kdo bude příštím britským premiérem?

Premiérka Theresa Mayová končí (7. června) jako vůdkyně britských konzervativců. Oznámila to 24. května po schůzce s šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového lídra.

Konzervativci několikatýdenní proces volby nového lídra, který zároveň Mayovou vystřídá v premiérském křesle, zahájí 10. června. Podle deníku The Times by Británie nového premiéra mohla mít koncem července.

Mayová v krátkém projevu před sídlem britských premiérů v Downing Street 10 vyjádřila lítost, že se jí nepodařilo završit proces odchodu Británie z Evropské unie. Vyslovila přitom naději, že její nástupce bude o realizaci brexitu usilovat ještě důrazněji.

V reakci na rozhodnutí Mayové zveřejnila Evropská komise na Twitteru prohlášení, v němž ocenila dosavadní práci britské premiérky a vyjádřila vůli dále spolupracovat s budoucím britským premiérem.

Mezi kandidáty na post v čele Konzervativní strany je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu a která z této funkce odešla.

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit parlamentem již třikrát odmítnout dohodu o brexitu.

Británie má podle současných plánů opustit EU 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se to stane.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 189, červen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem