Splníme Vám víc než jen 3 přání

Jednou z lokalit pro umístění superpočítače v Evropě bude i Ostrava

Mezi osmi městy, kam chce EU prostřednictvím unijního společného podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku umístit nové superpočítače, je také Ostrava.

Evropská unie se snaží vytvořit z Evropy celosvětově významný region se superpočítačovou kapacitou. V rámci tohoto úsilí oznámil Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku své rozhodnutí ohledně výběru 8 středisek v 8 členských zemích EU, kde budou nové, vysoce výkonné počítače umístěny. Jedná se o tyto lokality: Barcelona (Španělsko), Bissen (Lucembursko), Boloňa (Itálie), Kajaani (Finsko), Maribor (Slovinsko), Minho (Portugalsko), Ostrava (ČR) a Sofie (Bulharsko).

Zajištění infrastruktury superpočítačů je jednou z klíčových priorit evropského programu Digitální Evropa, který Komise navrhla v květnu 2018 v souvislosti se stanovením dalšího dlouhodobého rozpočtu EU. Počítače by tak mohly začít fungovat během druhé poloviny roku 2020, od kdy budou k dispozici evropským uživatelům z akademické obce, průmyslu i veřejného sektoru. Střediska se s jejich pomocí zaměří na podporu vývoje hlavních aplikací v oblastech, jako je personalizovaná medicína, nová léčiva a materiály, bioinženýrství, předpovědi počasí a změna klimatu.

Do společného podniku je zapojeno 28 členských zemí, přičemž 19 z nich bude součástí konsorcií provozujících superpočítačová střediska. Celkový rozpočet, včetně unijních prostředků, dosahuje 480 milionů eur (asi 12,3 miliardy Kč).

O vzniku společného podniku označovaného zkratkou EuroHPC rozhodly v listopadu 2018 na návrh Evropské komise členské země Unie. Jeho úkolem je zajistit, aby byla EU do roku 2020 vybavena superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 190, červenec 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem