Splníme Vám víc než jen 3 přání

Jarní hospodářská prognóza Komise: Růst, ale nižší, než se očekávalo

Evropská komise mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. V EU by se měl hrubý domácí produkt podle nové prognózy zvýšit o 1,4 % a v eurozóně o 1,2 %. Oba odhady jsou tak o 0,1 p. b. nižší než v únorové prognóze Komise.

Hospodářský růst by měl navíc výrazně zpomalit ve srovnání s loňskem, kdy se HDP v Unii zvýšil o 2 % a v zemích eurozóny o 1,9 %. Na hospodářské vyhlídky Evropy má podle Komise negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky. Na příští rok ale Komise předpokládá zrychlení hospodářského růstu v EU na 1,6 % a v eurozóně na 1,5 %.

V případě většiny jednotlivých zemí byly úpravy odhadu směrem dolů ve srovnání s únorovou prognózou jen mírné.

Výraznou výjimku nicméně představuje Německo. Komise totiž snížila odhad růstu této největší evropské ekonomiky na 0,5 z dosavadních 1,1 %.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle Komise letos měla klesnout na 7,7 % a v příštím roce na 7,3 %. Inflace v eurozóně by letos i příští rok měla činit 1,4 %.

Komise rovněž předpokládá, že poměr vládního dluhu k HDP se bude v letošním a příštím roce ve většině členských zemí EU snižovat. V celé EU by měl tento podíl klesnout z loňských 81,5 % na 80,2 % v letošním a na 78,8 % v příštím roce.

Komise také odhaduje, že deficit státního rozpočtu Itálie v příštím roce výrazně překročí evropská rozpočtová pravidla. V roce 2020 by měl podle nového odhadu činit 3,5 % HDP, ještě v listopadu Komise počítala s deficitem 3,1 %. Letos se v Itálii očekává schodek 2,5 % HDP.

Podle evropských pravidel nesmí rozpočtový deficit překročit 3 % HDP. Itálie by tento limit v příštím roce nedodržela poprvé od roku 2011.

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce rovněž zpomalí, a to na 2,6 % z loňských 2,9 %. V únorové prognóze Komise ještě předpokládala, že hospodářský růst si udrží loňské tempo. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok Komise snížila na 2,4 % z dříve předpokládaných 2,7 %.

Motorem růstu ekonomiky podle Komise pravděpodobně v letošním i příštím roce zůstane domácí poptávka, kterou podporuje růst mezd. Investice by také měly pokračovat v růstu, ale pomalejším tempem než v loňském roce.

Komise také předpokládá, že import se nadále bude zvyšovat rychleji než export. Obchodní bilance se tak zřejmě bude zhoršovat a zahraniční obchod bude v letošním i příštím roce brzdit hospodářský růst. Konkurenceschopnost českého exportu podle Komise možná začaly podkopávat rychle rostoucí mzdy.

Komise předpověděla, že rychlý růst mezd bude v letošním i  příštím roce pokračovat v důsledku přetrvávajícího nedostatku pracovních sil. Očekává také, že růst zaměstnanosti v České republice bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Míra nezaměstnanosti podle Komise letos zůstane na 2,2 % a příští rok vystoupí na 2,3 %.

Komise rovněž předpokládá, že míra inflace v Česku v letošním roce zrychlí na 2,4 % z loňských 2 %. Příští rok by se inflace měla podle Komise vrátit na 2% úroveň.

Poměr vládního dluhu k hrubému domácímu produktu podle prognózy Komise letos klesne na 31,7 % z loňských 32,7 %. V příštím roce očekává další pokles, a to na 31,1 %.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 189, červen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem