Splníme Vám víc než jen 3 přání

Jaký je návrh budoucí podoby společné zemědělské politiky EU?

Pro české zemědělství by mělo být v letech 2021 až 2027 z  rozpočtu Evropské unie k dispozici 7,7 miliardy eur (zhruba 199 miliard Kč). Čeští zemědělci si tak oproti minulému období pravděpodobně mírně pohorší. V nynějším sedmiletém období 2014 – 2020 by podle údajů českého ministerstva zemědělství z roku 2013 mělo mít české zemědělství možnost získat na dotacích z EU až 8,2 miliardy eur.

Celkově by podle návrhu mělo být v rozpočtu EU na zemědělství v letech 2021 až 2027 vyčleněno 365 miliard eur. Komise navrhuje v rámci příštího dlouhodobého rozpočtu EU společnou zemědělskou politiku zmodernizovat a  zjednodušit.

Návrh mimo jiné předpokládá, že přímé platby zemědělcům budou od 60 tisíc eur výše omezeny a maximální hranicí bude 100 tisíc eur na jednu farmu. Toto takzvané zastropování plateb Česko již dlouhodobě odmítá, především kvůli struktuře českého zemědělství, kterému z historických důvodů dominují na evropské poměry velké farmy. Povinné zastropování naopak již dlouhodobě prosazuje Asociace soukromého zemědělství, která v něm vidí záchranu českého venkova. České ministerstvo by chtělo mít zastropování dobrovolné. Ministerstvo také upozornilo, že jde o prvotní návrh, který se ještě může změnit. Návrhy mají podle Komise zajistit, aby společná politika podporovala zemědělce a  venkovské komunity, vedla k  udržitelnému rozvoji zemědělství v EU.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 177, červen 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem