Splníme Vám víc než jen 3 přání

Itálii hrozí pokuta od EU, pokud nezmění plány svého rozpočtu

Evropská komise 23. října odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 a dala Římu tři týdny, aby předložil návrh nový. Itálie ale trvá na svém a rozpočet měnit nehodlá, jak vyplynulo z reakce Mattea Salviniho, předsedy vládní strany Liga.

Odmítavý pohled Komise na plán rozpočtu se schodkem 2,4 % hrubého domácího produktu při vysokém zadlužení země nezměnilo podle něj ani vysvětlení italské vlády.

Je to poprvé v historii, kdy Komise při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny k podobnému kroku sáhla. Fiskální pravidla EU jí to umožňují od roku 2013. Komise má obavy především z výše schodku, úrovně dluhu v kombinaci s možnostmi růstu italského hospodářství.

Plánovaný rozpočet, kterým se koaliční vláda premiéra Giuseppa Conteho snaží plnit předvolební sliby, zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé, snížení věku odchodu do důchodu nebo snížení daní a zavedení rovné daně ve výši 15 a 20 %. Snahou vlády je těmito opatřeními nastartovat hospodářský růst v zemi.

Rozpočtové plány Říma ale okamžitě po publikaci vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti přesahuje 130 % HDP. Pro každého občana této jihoevropské země tak představuje zátěž přibližně 37 tisíc eur. Náklady na obsluhu dluhu zhruba odpovídají výdajům země na školství.

Dluh Itálie je po dluhu Řecka v eurozóně druhý nejvyšší a Moscovici jej označil za „nepřítele italské i evropské ekonomiky“. Jeho snížení musí být pro Itálii strategickou prioritou, což ale nyní odmítnutý návrh neukazuje.

Obavy kolem italského rozpočtu také oslabují evropské akcie. Prudký pokles zaznamenaly například akcie rakouského dodavatele čipů AMS, jehož výhled na čtvrté čtvrtletí zaostal za očekáváním analytiků. Dolů zamířily také akcie francouzského poskytovatele služeb v oblasti informačních technologií Atos, který snížil odhad letošního růstu tržeb.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 182, listopad 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem