Splníme Vám víc než jen 3 přání

Hrozí velkým zemědělským podnikům omezení dotací z EU?

Nejvíce peněz z evropského rozpočtu (až 40 %) putuje na podporu zemědělství. Evropská komise však ve svém diskusním dokumentu o budoucnosti rozpočtu EU navrhla změnu. Finance chce směřovat do obrany či řízení migrace, zatímco o farmáře by se měly více starat členské země. V současné době se totiž na evropských dotacích pro zemědělce státní kasy nepodílí.

Změnu podporuje zejména Německo, které je největším přispěvatelem do rozpočtu EU. Francie je ale ostře proti a  připravuje odvetný návrh.

Systém spolufinancování dotací ze strany členských zemí by totiž znamenal buď vyšší výdaje ze státního rozpočtu, nebo méně peněz pro zemědělce.

Podle think tanku FarmEurope by navíc systém mohl způsobit velké rozdíly v národních zemědělských politikách. Bohaté země by se čím dál více vzdalovaly těm chudším, které si financování zemědělství ze svého vlastního rozpočtu nemohou dovolit.

EU podporuje rozvoj zemědělství v členských státech prostřednictvím přímých plateb. Česká republika přitom uplatňuje takzvaný režim jednotné platby na plochu, ve kterém zemědělci získávají jednotné platby na hektar zemědělské půdy.

Právě přímé platby z rozpočtu EU chce Komise omezit. To se však nelíbí nejen Francii, ale ani české vládě. Česká republika bude podporovat současný model bez spolufinancování přímých plateb z národních zdrojů. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) s touto pozicí však nesouhlasí.

Z přímých plateb totiž nejvíce těží obří zemědělské podniky, které čerpají mnohonásobně větší sumy než drobní podnikatelé.

Řešením je podle ASZ ČR zavedení stropu pro výši přímých plateb. Vlastníci zemědělské půdy by měli dostávat maximálně 150 tisíc eur ročně.

Za diskusí o budoucím financování zemědělství z rozpočtu EU stojí zejména odchod Velké Británie z EU. Roční evropský rozpočet čítající 150 miliard eur přijde v jeho důsledku o zhruba 10 miliard eur. Po evropské pokladně se přitom žádá čím dál více financí na obranu a bezpečnost. Ani jeden členský stát se přitom nezdá být svolný k tomu, aby navýšil svůj příspěvek.

Na budoucí podobě SZP po roce 2020 se však nepodílejí pouze evropské instituce. Komise otevřela dveře názorům veřejnosti při konzultacích, které se uskutečnily na jaře letošního roku. Při veřejných konzultacích došlo i na diskusi o zavedení nových technologií do zemědělského sektoru. Není ovšem zatím jasné, jak takzvané precizní a chytré zemědělství do nové SZP zahrnout.

Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 167, srpen 2017

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem