Splníme Vám víc než jen 3 přání

HROZÍ EVROPĚ STUDENÁ OBČANSKÁ VÁLKA?

Dnes již ani největší stoupenec a podporovatel evropské integrace, je-li příčetný, nemůže zpochybnit fakt, že projekt, jemuž věří, je ohrožován nemalým množstvím rizik. Souběžně s tím během posledních dvou let zejména, důvěra evropských občanů v něj stále klesá.

Ti, kteří v něj dříve bezmezně věřili, stávají se spíše obezřetnými realisty; a ti, kteří k němu již tehdy přistupovali chladně a spíše pragmaticky, přidávají se k viditelně rostoucí skupině otevřených odpůrců.

Všeobecný dojem byl, že tato eroze evropských integračních základů byla především vyvolána masivní migrační vlnou, jež zhoršila bezpečnost v EU a přímo či nepřímo byla spojena s mnoha vážnými teroristickými útoky napříč Unií.

Nyní však je stále jasnější, že eskalace rizik pocházejících z vnějšku je pouze částí příčin nynějších odstředivých proudů.

Velmi vážné příkopy mezi zeměmi i uvnitř nich nacházíme na každém kroku. Je s nimi též spojena expanze řešení ve stylu 0 – 1, jakoby realita byla černobílá.

Jejich projevem zdaleka není jen to, že se britská vláda po dosažení poměru hlasování 52:48 v loňském referendu snaží o hard brexit, který by odpovídal daleko výraznější podpoře Británie z EU, ne odpovídá skutečnému výsledku; nehledě na to, že cílem bude též dosažení nějaké privilegované pozice, umožňující nadstandardní přístup na jednotný trh EU.

V nynější EU vidíme intenzivní snahu hrotit problémy, které se dříve řešily s daleko větší empatií a pochopením k názorovému odpůrci.

Máme-li uvést nejkřiklavější případy, je to snaha o opětovné stavění zdi mezi Západ a Východ, jež se projevuje v pokusech o z reality vytržené koncepty omezování volného pohybu pracovníků v prostředí jednotného trhu.

Dalším je pak snaha opentlit jinak potřebnou úpravu stanovení společného základu pro korporátní daň stanovením minimální výše daňové sazby.

Jako výkřik z vesmíru působí opatření provázející úpravy Evropského pilíře sociálních práv, nevyváženě upřednostňující sociální záruky před podmínkami posilujícími konkurenceschopnost. A snaha o stanovení společného evropského osobního příjmu a nalezení vhodného zdroje, který by byl schopen tuto potřebu financovat, přímo ohrožuje fiskální stabilitu a existenci Rozpočtu EU.

A nejen jeho, ale pojítek, které drží stávající Unii při sobě. Příkopy mezi zájmy se stávají stále zřetelnější nejen mezi západními a východními zeměmi, ale uvnitř jednotlivých členských států též mezi zastánci jejich otevřenosti a těmi, kteří by spíše upřednostnili uzavřenost v národních hranicích. Když si vybavíme, že za nějakých šest týdnů odstartuje klíčový supervolební rok, který započne v Nizozemsku a přes Francii a Německo bude na podzim završen v České republice, lehce si v jeho průběhu představíme další dělítka, která mohou Evropu dále rozklížit.

Klíčové evropské volby v roce 2017

Nizozemsko

Parlamentní volby se uskuteční 15. března. Podle průzkumů vede Strana pro svobodu (PVV), v jejímž čele stojí populista Geert Wilders (33 %). Na druhém místě je dle odhadů Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede premiér Mark Rutte (24 %).

Francie

První kolo prezidentských voleb se bude konat 23. dubna. Dle posledních průzkumů agentury Kantar-Sofres by první kolo vyhrála Marine Le Penová (25 %). Druhý by byl Francois Fillon (22 %) a Emmanuel Macron na třetím místě (21 %).

Německo

Volby v Německu se uskuteční 24. září. Vyzyvatelem dosavadní kancléřky Angely Merkelové (CDU) se stane bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (SPD; jeho kandidatura bude oficiálně potvrzena na březnovém sjezdu. Dle posledních průzkumů jsou šance strany SPD a sesterských stran CDU/CSU poměrně vyrovnané, křesťanští demokraté si však udržují mírnou převahu.

V této situaci se jeden snad již ani nediví nedávnému povzdechu jednoho vlivného Západoevropana, provázeného poznámkou o zlatých osmdesátých letech a dovršenou sentimentální notickou, že na té správné straně železné opony bylo tehdy jako v ráji.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 161, únor 2017

Autorem článku je Petr Zahradník

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem