Splníme Vám víc než jen 3 přání

Financování experimentálního reaktoru ITER bylo prodlouženo

Evropský parlament svým hlasováním 15. ledna prodloužil financování experimentálního reaktoru pro jadernou fúzi do roku 2027.

Výstavba Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) probíhá na jihu Francie od roku 2007. Jeho úkolem je demonstrovat, že technologie jaderné fúze může produkovat více energie, než je zapotřebí k jeho provozu.

Tzv. jaderná fúze představuje jeden z druhů jaderné reakce, při níž se slučují lehčí a těžší prvky atomových jader. To současně vede k uvolnění nové energie. Samotný experimentální reaktor by měl vytvořit prototyp, který v budoucnu využijí i ostatní elektrárny. Cílem má být dosažení udržitelného zdroje energie, který bude bezpečný a zároveň i šetrný k životnímu prostředí.

Europoslanci se tak na jednání ve Štrasburku shodli na rozpočtu ve výši 6 miliard eur pro období 2021 – 2027. Současně však poukázali na to, že výstavba experimentálního reaktoru měla být dokončena v roce 2020.

V roce 2016 ovšem rada zodpovědná za projekt schválila nový harmonogram. Podle něho dojde k zahájení počátečních fází nejdříve až v roce 2025. Čistý zisk energie by se tak měl dostavit s rokem 2035.

Jedná se o pomalý proces, ovšem podle předpokladů by se největší výhoda měla dostavit okolo roku 2055. Tou bude schopnost vytvářet desetkrát více energie, než jakou je nutné vynaložit k chodu reaktoru.

Hlasování EP tak dává projektu ITER jistotu, že s ním bude počítáno při vyjednávání o víceletém finančním rámci.

Za mezinárodním experimentem stojí Evropská unie, která z velké části projekt finančně podporuje, ačkoliv další země jako USA, Čína, Jižní Korea, Japonsko, Rusko a Indie projekt rovněž spolufinancují.

V současnosti je projekt ITER hotový přibližně ze 60 %. Nadále se experimentuje s tím, jak kontrolovat proces jaderné fúze ve chvíli, až bude reaktor uveden do provozu.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 185, únor 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem