Splníme Vám víc než jen 3 přání

Evropský parlament povede David-Maria Sassoli

Po květnových volbách nový Evropský parlament zasedl nyní v červenci. Za sebou už má volbu předsedy, kterým bude italský europoslanec David-Maria Sassoli. O post předsedy Evropského parlamentu se utkali čtyři kandidáti. Nejvíce hlasů (345) nakonec získal italský politik David-Maria Sassoli, který kandidoval v barvách evropské sociální demokracie.

Hned na druhém místě skončil český kandidát Jan Zahradil (ODS, ECR) s 160 hlasy. Mezi dalšími kandidáty byla také německá politička Ska Kellerová (119 hlasů) a Španělka Sira Regová (43 hlasů).

Parlament dále čeká rozdělení do jednotlivých výborů, poté europoslanci začnou projednávat legislativní návrhy. Řešit budou nový rozpočet, případnou brexitovou dohodu nebo také reformu vyřizování žádostí o azyl.

Evropský parlament se bude muset dále například vypořádat s návrhem budoucího dlouhodobého rozpočtu EU, tedy s víceletým finančním rámcem pro období 2021-2027.

Čeká je taky několik úkolů, které si Evropský parlament nese z minulého volebního období a není to nic jednoduchého i vzhledem k minulému vývoji - noví poslanci budou mít pravomoc schválit dohodu o vystoupení Velké Británie z EU. A v tom případě, že se dohodnou s Británií a brexit bude řízený, tedy že proběhne podle nějaké dohody.

Krom brexitu však mohou řešit i rozšíření EU, v následujících pěti letech se totiž může objevit dohoda o přistoupení. A to konkrétně v případě Severní Makedonie a Albánie, které mají zájem vstoupit do unijního bloku.

Vedle toho se bude Evropský parlament podílet i na několika obchodních dohodách. Na uzavření čeká například smlouva s Vietnamem či Mercosurem (ten sdružuje latinskoamerické státy Argentinu, Brazílii, Paraguay a Uruguay).

Budoucí vývoj Evropské unie ale kromě europarlamentu určují také prezidenti a premiéři členských států. Ti na summitu 20. června přijali strategii pro dalších pět let. Unie by se podle nich měla zaměřit na ochranu občanů a svobod, rozvoj ekonomiky nebo klimaticky neutrální, ekologickou, férovou a sociální Evropu.

Evropský parlament se tak bude i nadále zabývat kontrolou vnějších hranic a prohlubováním spolupráce se zeměmi, ze kterých proudí migranti do Evropy.

Pokračovat by se mělo i v naplňování Evropského pilíře sociálních práv, který Evropská komise navrhla před dvěma lety.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 190, červenec 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem