Splníme Vám víc než jen 3 přání

Evropské dotace pro obce na bezplatné wifi připojení

Evropská komise otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci bezplatného wifi připojení k internetu na veřejných místech.

Obce, které mají zájem o jednu z poukázek v hodnotě 15 tisíc eur (asi 375 tisíc Kč), se mohou registrovat na internetovém portálu WiFi4EU.eu.

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva a podle systému “kdo dřív přijde, bude dřív na řadě”, bude následně rozděleno prvních tisíc poukázek. Komise by měla zajistit spravedlivé rozdělení napříč Unií. Každá členská země by měla dostat alespoň 15 z nich.

V příštích dvou letech do roku 2020 budou následovat další čtyři výzvy. V nich by se mezi 8 tisíc obcí ze všech členských států EU, Norska a Islandu mělo rozdělit 120 milionů eur, uvedla unijní exekutiva.

Bezplatný bezdrátový přístup k internetu se díky projektu WiFi4EU dostane do míst, kde by jinak k jeho zavedení vůbec nedošlo nebo by trvalo ještě velmi dlouho.

Signál wifi by měl být dosažitelný v parcích, na náměstích, v čekárnách u lékaře, v nemocnicích, muzeích či knihovnách.

Sítě financované z programu WiFi4EU budou muset být dostupné zdarma, bez reklam a nesmějí sloužit ke shromažďování osobních údajů. Finanční prostředky získají pouze ty sítě, které nebudou zdvojovat stávající bezplatné soukromé nebo veřejné nabídky podobné kvality v tomtéž veřejném prostoru.

EU předpokládá, že orgány veřejné správy také díky projektu budou moci rozvíjet vlastní digitální služby, jako například elektronické zdravotnictví či elektronickou veřejnou správu.

Projekt Wifi4EU je součástí úsilí EU vytvořit v Evropě „digitální unii“. Cílem této strategie, kterou vytyčila Evropská komise v roce 2015, je usnadnit spotřebitelům a podnikům přístup ke zboží a službám on-line v celé Evropě a podpořit růst evropské digitální ekonomiky.

Podle Evropské komise by plně funkční jednotný digitální trh mohl hospodářství EU každoročně přinést až 415 miliard eur.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 175, duben 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem