Splníme Vám víc než jen 3 přání

Evropská komise chce posílení kontrolní úlohy Světové obchodní organizace

Základem návrhů Evropské komise je silnější kontrolní úloha Světové obchodní organizace (WTO) a především aktualizace pravidel mezinárodního obchodu tak, aby lépe odpovídala dnešním potřebám světové ekonomiky a lépe odrážela její podobu.

Koncepční dokument upřesňuje potřebu větší transparentnosti, flexibility nebo odstraňování překážek obchodu se službami nebo elektronikou.

Své konkrétní návrhy Evropská komise už konzultovala s členskými státy EU i s Evropským parlamentem. Hlavy států a vlád zasedajících v Evropské radě zmocnily Komisi k prosazování modernizace WTO na konči června letošního roku.

Exekutiva evropského bloku přichází s plány na modernizaci pravidel mezinárodního obchodu jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení nových desetiprocentních cel na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč). Kromě toho Komise upozorňuje, že WTO se nyní potýká s protichůdnými postoji svých členů a nachází se v „nejhlubší krizi od svého vzniku v roce 1995″.

Ohledně reformy WTO a jejích pravidel už se podle eurokomisařky Malmströmové jedná ve třístranném formátu s USA a Japonskem. V rámci speciální pracovní skupiny domluvené na summitu EU-Čína budou probíhat diskuse také s Pekingem a s dalšími členy skupiny největších světových ekonomik G20.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 181, říjen 2018

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem