Splníme Vám víc než jen 3 přání

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro dovoz zboží z Číny

Evropská unie získá novou zbraň proti čínskému dumpingu. Čínští obchodníci dovážejí do Evropy výrazně levné zboží, za nízkou cenou ale často bývají výhody a dotace od vlády. Díky novému nařízení, které schválil Evropský parlament, by však šlo uvalit vyšší dovozní cla na jednotlivé druhy zboží.

Čína každý rok vyrobí zhruba o 400 milionů tun oceli víc, než sama spotřebuje. Velký přebytek na domácím trhu tak míří na světové trhy pod cenou. A oceláři nejen v Evropě kvůli tomu přicházejí o práci.

Nyní ale Evropská unie získala zbraň proti čínskému dumpingu, který se netýká jen zmíněné oceli. Bude moci mimo jiné uvalit vyšší dovozní cla na jednotlivé druhy zboží.

Nová pravidla mění způsob určování toho, jestli cenu zboží vstupujícího na evropský trh neférově stlačil zásah státu. Poslanci pak také prosadili, aby podniky v EU v budoucnu nemusely předkládat dodatečné důkazy o dumpingu svých zahraničních rivalů.

Změny navrhla Evropská komise loni v reakci na požadavek Číny, aby byla zařazena mezi tržní ekonomiky.

Čína ale není jedinou zemí, která se vyznačuje dumpingem. Takové praktiky jsou typické obecně pro země, kde se trh neřídí zákonem nabídky a poptávky, ale kde ceny vytváří vláda. V současnosti je Čína brána jako zvláštní „netržní případ“. Zároveň je jedním z největších obchodních partnerů EU.

V roce 2014 platilo v Evropské unii přibližně 125 opatření namířených proti dumpingu ze třetích zemí. Každý rok se pak předloží asi 50 nových návrhů.

A ve Spojených státech se v současnosti uplatňuje jen vůči Číně na 139 opatření.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 171, prosinec 2017

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem