Splníme Vám víc než jen 3 přání

EP uznal Guaidóa legitimním prezidentem Venezuely až do vypsání voleb

Europoslanci se usnesli, že až do vypsání svobodných a demokratických voleb uznávají Juana Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely. Ke stejnému kroku vyzvali i ostatní instituce EU a členské země. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová uvedla, že EU k situaci ve Venezuele utvoří mezinárodní skupinu, která se poprvé sejde příští týden.

Pro právně nezávaznou rezoluci EP na plénu hlasovalo 31. ledna celkem 439 poslanců, 104 bylo proti a 88 se zdrželo. Mogheriniovou poslanci vyzvali, aby EU zřídila kontaktní skupinu, jejíž práce by ve Venezuele směřovala právě k zorganizování svobodných a věrohodných prezidentských voleb.

Mogheriniová uvedla, že EU se dohodla, že skupina bude fungovat 90 dní a jejími členy budou mimo jiné Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Británie či Ekvádor. Mogheriniová také sdělila, že EU je připravena poskytnout větší humanitární pomoc Venezuele a jejím sousedům. Do okolních zemí v předchozích letech utekly statisíce Venezuelanů před autoritářským režimem prezidenta Nicoláse Madura a ekonomickou krizí, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó se během masových demonstrací prohlásil úřadující hlavou státu poté, co parlament neuznal nový mandát Madura.

Podporu Guaidóovi vyjádřila řada amerických zemí, včetně USA. Pětatřicetiletý politik se snaží přimět dosavadního prezidenta Nicoláse Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat novou hlavu státu. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 185, únor 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem