Splníme Vám víc než jen 3 přání

Ekonomika EU na vzestupu

Dle posledního odhadu Eurostatu zrychlil hrubý domácí produkt zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezoně upravených údajů na 0,3 % z 0,2 % v předchozích třech měsících. Míra nezaměstnanosti meziročně poklesla. I hospodářský vývoj eurozóny je lepší než se očekávalo. V eurozóně růst zůstal na 0,2 %. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt 19 zemí platících eurem ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,1 %. Růst tak zvolnil z 1,2 %. V celé EU meziroční růst zůstal na 1,4 %.

Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 93 % a na HDP celé EU pak 90 %. Zpřesňující zprávu Eurostat zveřejní

14. listopadu. Evropská centrální banka se v září rozhodla podpořit hospodářský růst v eurozóně snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů.

Podle stejných odhadů Eurostatu, meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 0,7 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v září. Inflace je tak na nejnižší úrovni od listopadu 2016, na což chce ECB reagovat dalšími prorůstovými opatřeními. Dlouhodobým cílem ECB je s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod 2 %.

Z jednotlivých segmentů trhu podle odhadu Eurostatu v říjnu meziročně nejvíce rostly ceny služeb, které se stejně jako ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků zvýšily o 1,6 %. Průmyslové výrobky zdražily o 0,3 %. Naproti tomu ceny energií o 3,2 % klesly. To je výrazný rozdíl proti zářijovému poklesu o 1,8 %.

Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem zůstala v září na 7,5 % a udržela se nejníže od poloviny roku 2008. Meziročně se snížila o půl procentního bodu. Lidí bez práce bylo stejně jako v letních měsících i v celé Evropské unii, kde jejich podíl činil 6,3 %. Nejméně nezaměstnaných má nadále Česká republika s 2,1 %.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 194, listopad 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem