Splníme Vám víc než jen 3 přání

Dvojí kvalita zboží bude omezena ne však úplně zakázána

Europoslanci 17. dubna souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží.

V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Úprava několika starších směrnic se připravovala řadu let, její finální podobu potvrdili europoslanci na plénu. Kromě v Česku často diskutované „dvojí kvality“ potravin a dalších produktů legislativa obsahuje například nová pravidla pro podomní prodej a praktiky „šmejdů“, informování o slevách, internetovou propagaci nebo překupníky vstupenek na koncerty a podobné akce.

Středobodem v očích řady států je ovšem právě rozdílné složení výrobků ve stejných obalech napříč jednotlivými zeměmi EU, známé ovšem spíše pod označením „dvojí kvalita“ zboží, především potravin. Pro Čechy se podle statistik jedná o jedno z nejdůležitějších evropských témat, nový vývoj proto pozorně sledují. Novinky musí ještě oficiálně potvrdit ministři členských zemí v Radě EU.

Po dlouhém vyjednávání však finálový kompromis mezi orgány EU tak přísný není, pro řadu zemí včetně Německa a Rakouska byl takový krok totiž nepřijatelný. Pokud budou nyní výrobky ve stejných obalech v různých zemích „významně odlišné“ ve svém složení, musí proto existovat legitimní důvod a spotřebitelé o tom musí být informování. O způsobu tohoto informování rozhodnou kontrolní orgány v jednotlivých zemích.

Směrnice navíc obsahuje tzv. revizní doložku, podle které musí Evropská komise za dva roky zhodnotit, jaký přínos nová legislativa má a jestli skutečně slouží k tomu, aby se „dvojí kvalita“ postupně vytrácela.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 188, květen 2019   

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem