Splníme Vám víc než jen 3 přání

Dohoda EU-Mercosur: Rakousko bude hlasovat proti přijetí

Rozhodnutí parlamentu znamená, že rakouská vláda bude muset hlasovat proti schválení dohody na úrovni EU, kde je potřeba souhlas všech 28 členských států.

Proti dohodě se v evropském výboru dolní parlamentní komory Národní rady postavily téměř všechny politické strany. Podle agentury APA s dohodou v zásadě souhlasí, chtějí ale pokračovat v jednání a doplnit ji o další ustanovení.

Dohodu s Mercosurem v Rakousku podporuje svaz průmyslu, obchodní komora a na politické scéně pouze liberální strana NEOS. Silný nesouhlas naopak vyjadřují ekologické organizace a odboráři.

EU dojednala dohodu se čtyřmi zeměmi Mercosuru – Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí – v červnu po téměř 20 letech rozhovorů. Vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Ujednání musí projít schvalovacím procesem ve všech členských zemích Unie. Po schválení navíc bude zřejmě následovat až šestileté přechodné období. Přijetí se ale ještě může prodloužit kvůli odchodu Velké Británie z Unie.

Brazílie se stala terčem kritiky evropských zemí kvůli své politice v oblasti životního prostředí a přístupu k hašení pralesních požárů v Amazonii, které letos propukly s nebývalou intenzitou.

V srpnu dohodu zablokovala Francie poté, co brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítl výhrady evropských představitelů vůči údajně liknavé reakci brazilských úřadů na požáry amazonského pralesa. Británie a Německo kritizovaly francouzské rozhodnutí s tím, že zablokování dohody není vhodná odpověď.


S dohodou ale také nesouhlasí například Irsko a výhrady má i slovenské ministerstvo zemědělství. Také europoslanci se k obchodní dohodě s jihoamerickými zeměmi nestaví příliš otevřeně. Obávají se poškození evropských farmářů.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 193, říjen 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem