Splníme Vám víc než jen 3 přání

Dlouhá a trnitá cesta do Sibiu

Někdo by se mohl optat, proč právě do Sibiu? Do města, kterému Němec neřekne jinak než Hermannstadt. Odpověď na tuto otázku lze podat velmi stručně a jednoduše, ale taky komplikovaně a složitě, což je bohužel v nynějším stavu EU autentičtější. Ta stručná a jednoduchá odpověď zní: protože se tam bude konat zásadní summit Evropské rady. Tato komplikovaná, složitá a autentická odpověď má více částí.

Zásadní summit Evropské rady se koná proto, že poprvé v dějinách evropské integrace – zdá se – vystoupí ze společenství jeden členský stát. A summit má stanovit nová pravidla hry pro 27 členských států, snad i s perspektivou toho, že by jich do budoucna přeci jen mohlo být i více. Úplně původně poté, co bylo britskými občany o brexitu rozhodnuto a Unie se vydala cestou diskuse o své budoucnosti, byl pod vlivem hněvu a rozčarování tento summit načasován dokonce hned na 30. března 2019 (tedy na hned následující den poté, co by Británie měla z EU odejít); s chladnější hlavou pak byla následně dána přednost Dni Evropy, tedy 9. květnu.

V historickém a historií poznamenaném městě Sibiu se pak koná proto, že celé letošní první pololetí drží úlohu předsednické země Radě EU Rumunsko, v němž se tedy Sibiu nachází. Výše zmíněný německý název však současně říká, že do roku 1918 bylo Sibiu právě pod tímto názvem součástí rakousko-uherské monarchie a s projevy integrace, jejími vrcholy, pády, vrtochy i obdobími zcela všedními a obyčejnými, má dosti co do činění.

Je nad slunce jasné, že nebýt brexitu, takový summit by se zřejmě vůbec nekonal. Byť paradoxně se nakonec mohl konat třeba v Tampere (neboť ještě v průběhu prosince nebylo ještě úplně jasné, že se Rumunsko své předsednické role ujme), důvody této nejistoty byly tradičně vnitrostátní – spočívající v těžko překonatelných rozporech mezi premiérem a předsedkyní vlády; toho se snažili využít Finové, kteří iniciativně nabídli, že to tedy za Rumuny „vezmou“.

Brexit v nějaké, zatím pohříchu nespecifikované podobě na spadnutí je, a proto je dobré se na úrovni šéfů států a vlád členských zemí EU sejít a říci si, jak dál. Minimálně se ujistit v tom, že mají zájem i nadále společně táhnout unijní káru, definovat si společného jmenovatele tohoto zájmu a současně vytvořit takové mechanismy, aby se příběh s odchodem nějakého dalšího členského státu jen tak neopakoval. Rozhodně jimi nemám na mysli mechanismy jakkoliv donucovací (to by se z EU mohl stát „žalář národů“, o němž nejen Sibiu ví, jak před sto lety dopadl). Spíše mechanismy funkčnosti a smysluplnosti, představující jasný argument a důkaz pro to, aby se EU na svých klíčových oblastech byla s to shodnout a taktéž shodně je chápat. Tedy především to, aby Jednotný vnitřní trh, coby základní ekonomický kámen integrace, přinášel všem členským státům takový prospěch, jež stojí vysoko nad tím, než kdyby se každý z nich řídil pouze vlastními pravidly a zájmy pro fungování tržních procesů. Aby toto prostředí bylo symbolizováno fungující, spolehlivou a respektovanou jednotnou měnou a společným rozpočtem, který by přesvědčivě zajišťoval tyto společné zájmy, včetně bezpečnosti Evropy a posilování jejího významu ve světovém kontextu.

V situaci, kdy se zostřuje globální ekonomické, politické i bezpečnostní klima, není od věci oprášit termín, který nebyl na počátku 90. let interpretován vůči EU právě lichotivě: pevnost Evropa. Bylo by dobré jej oprášit s podstatně pozitivnějším obsahem i vnímáním silné, prosperující, respektované a zodpovědné entity, která je otevřena jakémukoliv rovnoprávnému a vyváženému partnerství a vztahu, která se však též umí účinně bránit a nenechá se těmi, kteří útočí na její integritu, zastrašit.

To je dobré si uvědomit na počátku roku 2019, který pro Evropu rozhodně nemusí být rokem tuctovým. Dva týdny a kousek po summitu v Sibiu budeme znát výsledky voleb do Evropského parlamentu, které mohou (ale nemusí) určitým způsobem přepsat politickou mapu EU.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 184, leden 2019

Autorem článku je Petr Zahradník

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem