Splníme Vám víc než jen 3 přání

Asociační dohoda s Ukrajinou byla definitivně schválena

Evropská unie po letech průtahů formálně schválila asociační dohodu s Ukrajinou. Asociační dohoda, respektive její odmítnutí ze strany bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, stálo u zrodu ukrajinské revoluce, tzv. Euromajdanu. Ten proběhl v zimních měsících na přelomu let 2013 a 2014 a měl za následek nejen změnu politického vedení země, ale také jejího geopolitického směřování.

Ratifikaci asociační dohody však provázely problémy i po úspěšném Euromajdanu. Důvodem ale již nebyla ukrajinská vláda, nýbrž Nizozemci, kteří ratifikaci odmítli v referendu. V  květnu roku 2016 proto nizozemská vláda navrhla řešení, které veřejné mínění změnilo.

Během prosincové Evropské rady pak lídři EU vyjádřili s  nizozemskými požadavky souhlas. Jednou z podmínek bylo i to, že se Ukrajina v nejbližší době nestane členem

Unie. Stejně tak jí asociační dohoda neměla přiznávat žádné zvláštní bezpečnostní garance. Samotná dohoda by měla vstoupit v platnost 1. září 2017.

Asociační dohody obvykle předznamenávají budoucí členství a jejich hlavním účelem je vzájemné sblížení politických, ekonomických i společenských pravidel tak, aby byly v souladu s právem EU a jejími zásadami. Nizozemské požadavky však tuto tradici podlomily, a Ukrajině tak členství přislíbeno zatím nebylo.

Oficiální schválení asociační dohody však není to jediné, co posouvá Ukrajinu směrem na západ. Ukrajinský prezident Porošenko se nechal po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem slyšet, že Ukrajina začíná činit první potřebné kroky k tomu, aby v blízké době do Severoatlantické aliance sama vstoupila. Do Severoatlantické aliance ale podle posledního průzkumu ukrajinské nadace Demokratická iniciativa hodlá vstoupit na 69 % Ukrajinců. V  roce 2012 se přitom jednalo pouze o 28 %.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 167, srpen 2017

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem