Splníme Vám víc než jen 3 přání

75 milionů eur na boj proti koronaviru

Evropská unie hodlá vyčlenit další (po 37 mld. eur realokovaných z politiky soudržnosti, viz níže) desítky milionů eur ze svého rozpočtu na přepravu svých občanů z mimounijních zemí a na nákup zásob ochranných prostředků a lékařského vybavení. Evropská komise navrhla pro tyto účely uvolnění částky 75 milionů eur. Ke zvýšení rozpočtu fondu zásob a větší aktivitě při repatriacích občanů vyzvali Brusel političtí vůdci unijních zemí.

Desítky tisíc obyvatel EU uvázly kvůli letovým omezením či dalším izolačním opatřením zvláště v asijských, afrických či jihoamerických zemích. Vedle letů organizovaných jednotlivými členskými státy k jejich návratům přispívají i společné akce spolufinancované z unijních peněz.

Návrh Komise rovněž umožní zvýšit celkový rozpočet nově vytvářeného fondu zásob z původních 50 na 80 milionů eur. Brusel za ně chce nakupovat například ochranné masky či plicní ventilátory a vytvořit zásoby pro případ akutního nedostatku. Částkou 3,6 milionů eur chce unijní exekutiva také podpořit Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 199, duben 2020

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem