Splníme Vám víc než jen 3 přání

15 let členství v EU: jak jej Češi a Slováci vnímají?

Před 15 lety vrcholil přístupový proces Česka a Slovenska do Evropské unie. Jaká tehdy panovala politická nálada a jak se po patnácti letech změnila?

Ani po patnácti letech nemají občané České a Slovenské republiky zcela jasno v tom, co členství jejich země v Evropské unii obnáší. Po globální finanční krizi a stejně tak po nedávné migrační krizi však došlo zejména v očích veřejnosti ve vztahu k Unii k jistému procitnutí.

Výsledky průzkumů ovšem ukazují, že evropská agenda je pro českou a slovenskou veřejnost nepodstatná a občané jsou k ní veskrze kritičtí. Významně se tento přístup projevuje ve volbách do Evropského parlamentu, kterých se Češi a Slováci účastní jen velmi málo. V roce 2014 se eurovoleb účastnilo pouze 18,2 % Čechů a 13 % Slováků.

V českém prostředí se na vztahu k Evropské unii velkou měrou podílí nedůvěra ve vztahu k institucím a lidem obecně, ale také sociální postavení konkrétních lidí. „Ti, co se identifikují jako bohatší lidé, jsou proevropští. Naopak mezi těmi chudými je jen zlomek těch, kteří by EU podpořili za jakýkoliv okolností.

Z poslední studie slovenského Institutu pro veřejné otázky nicméně vyplývá, že slovenští občané jsou Evropské unii naklonění o něco více a důvěra v EU je někdy i vyšší než důvěra v národní instituce. To by se projevilo i v případném referendu o setrvání země v Unii, které by na Slovensku dopadlo lépe než v Česku.

Z průzkumů mimo jiné také vyplývá, že občané obou zemí jsou velmi málo informovaní o dění v Evropské unii a jejím fungování.


Zdrojem článku je Měsíčník EU aktualit, číslo 187, duben 2019

Staň se členem GRANT klubu a neunikne ti žádná dotační příležitost

Chci se stát členem